Pine Crest School Student-Athletes Named to Sun Sentinel All-County Teams

Pine Crest School student-athletes who competed during the fall 2019 sports season have been named all-county athletes by the Sun Sentinel.
At the end of every season, the Sun Sentinel selects the top-performing athletes in their sport, categorizes them into first and second teams, and names an honorable mention list.

The fall 2019 season was history-making for Pine Crest with the girls’ cross country team earning  their third state championship title in School history, and the boys’ and girls’ swimming and diving teams earning their first state championship titles in 30 years. 

The Sentinel named Tsion Yared ’20 Girls’ Cross Country Runner of the Year for the fourth time. 

The swimming and diving teams had Julia Podkoscielny ’23 and Joshua Hanks ’21 named Girls’ Swimmer of the Year and Boys’ Swimmer of the Year, respectively, after contributing to both teams earning their first state championship titles in 30 years. Coach Mariusz Podkoscielny was named Boys’ and Girls’ Coach of the Year.

Cianna Tejada ’22 was named Girls’ Volleyball Player of the Year.

Congratulations to all who were recognized!

Girls’ Cross Country
Runner of the Year: Tsion Yared ’20
First Team:
Maya Beleznay ’20
Emily Faulhaber ’20
Sierra Stocker ’21
Mahdere Yared ’21
Honorable Mention:
Lorrie Axelrod ’20
Amanda Schwartz ’20

Boys’ Cross Country
Second Team:
Connor Berne ’21
Honorable Mention:
Luke Fatovic ’21
Jack Gabrielle ’23
Chase O’Brien ’21

Girls’ Swimming and Diving
Coach of the Year: Mariusz Podkoscielny
Swimmer of the Year: Julia Podkoscielny ’23
First Team:
Rachel Botting ’20
Riley Botting ’23
Isabella Chambers ’22
Kaylee Greenberg ’21
Esther Lin ’22
Sara Lin ’24
Andrea Santander ’20
Hanna Elks Smith ’22
Second Team:
Simone Vale ’21
Honorable Mention:
Haley Cisewski ’21

Boys’ Swimming and Diving 
Coach of the Year: Mariusz Podkoscielny
Swimmer of the Year: Joshua Hanks ’21
First Team:
Luc Ferrara ’22
Jimmy Hart ’20
Elvis Kotikovski ’20
Victor Lago ’22
Kevin Mendez ’22
Will Taner ’20
Erick Zepeda ’22

Girls’ Volleyball
Player of the Year: Cianna Tejada ’22
First Team:
Kelli Blake ’22
Honorable Mention:
Ashley Gold ’20
Isabelle Hill ’20
Mia James ’22

Girls’ Golf
Honorable Mention: 
Alex Bodmer ’22

Boys’ Golf
Second Team:
Sam Fruit ’20
Honorable Mention:
Ryan Fenton ’21
Robbie Hlatki ’23
 
Back